Antonin

0
247

Podstawowe informacje:
Wieś położona w lasach 15 km na południe od Ostrowa Wielkopolskiego, przy szosie Poznań-Katowice.

Ciekawe miejsca:
We wsi wyjątkowo oryginalny, drewniany pałac myśliwski zbudowany w latach 1822-24 dla ks. Antoniego Radziwiłła według projektu wybitnego berlińskiego arch. Karola Fryderyka Schinkla. Budynek wzniesiono na planie krzyża greckiego. Główny korpus stanowi trzypiętrowa wieża, do której dobudowano cztery krótkie, dwupiętrowe skrzydła mieszkalne. Centralna, wysoka sala, z kolumną pośrodku, otoczona jest drewnianymi galeriami. Podstawę kolumny będącej jednocześnie kominem tworzą dwa symetryczne kominki. Przy nich w latach 1827 i 1829 koncertował młody Fryderyk Chopin. Przed pałacem pomnik Chopina (1979, M. Owczarski). W 1994 roku budynek otrzymał nagrodę „Europa Nostra”, przyznawaną za ochronę dziedzictwa architektonicznego Europy.
Pałac jest otoczony dużym parkiem (12,7 ha) z pomnikowymi dębami. Zabudowania gospodarcze wzniesiono w XIX w. w stylu tyrolskim.
Przy drodze do stacji kolejowej stoi neoromańska kaplica grobowa Radziwiłłów, wzniesiona w latach 1836-38.
Dziś w Antoninie w każdą niedzielę po południu także odbywają się tu koncerty, a poza tym m.in. w lutym Konkurs Chopinowski dla dzieci i młodzieży oraz co roku we wrześniu Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.
W pałacu mieści się dom pracy twórczej, są pokoje hotelowe i salon muzealny poświęcony kompozytorowi.
Osobliwością lasów w okolicach Antonina jest wyjątkowo duże zgromadzenie pomnikowych dębów o obwodach pni dochodzących do 750 cm – drugie w Polsce pod względem ilościowym po rogalińskich.
W pobliżu – wieś Moja Wola, około 20 km na zach. Znajduje się tam szachulcowy dworek myśliwski zbudowany w 1830 roku Zewnętrzne ściany budowli (poza wieżą) wyłożone są oryginalną korą z dębu korkowego sprowadzoną z Egiptu. Wokół dworku park o pow. 10 ha, d. ogród botaniczny. Rosną tu cisy, buki, graby, piatany, sosny wejmutki, jałowce, berberysy koreańskie, pigwowce, rododendrony.