Podstawowe informacje:
Wieś w Kotlinie Żmigrodzkiej, 12 km na wsch. od Rawicza, słynąca ze stadniny koni pełnej krwi angielskiej.
Historia:
Wzmiankowane w 1136 roku (jako Czestram). Na przeł. XII i XIII w. był tu gród kasztelański (jego pozostałości znajdują się na południowy zachód od parku pałacowego).
Ciekawe miejsca:
Głównym zabytkiem jest użytkowany przez stadninę neorenesansowy pałac, wzniesiony w latach 1848-52 z wykorzystaniem fundamentów budowli z XVIII w. Obok pałacu zabudowania gospodarcze i trójkondygnacyjna, przejazdowa wieża bramna z XVII w., wielokrotnie przebudowywana. Wokół pałacu park krajobrazowy z poł. XIX w. W jednej z sal pałacu ekspozycja nagród, jakie zdobyły pochodzące stąd konie. W pomieszczeniach gospodarczych kolekcja kilkudziesięciu powozów, bryczek i sań.
We wsi także neobarokowy kościół paraf. Wszystkich Świętych wzniesiony w 1903 roku, ozdobiony wewnątrz ciekawą, młodopolską polichromią Antoniego Procajłowicza z 1910 roku Wewnątrz także tryptyk z końca XVII w., antependium ołtarzowe wykonane z tureckiego czapraka z 1620 roku, portrety trumienne z XVII w. i renesansowe płyty nagrobne z końca XVI w. W bocznej kaplicy obraz przedstawiający dawne Golejewko.